Як інтерпретувати загальний аналіз крові

Як інтерпретувати загальний аналіз крові

Загальний чи клінічний аналіз крові – база лабораторної діагностики. Він розповість, що відбувається в організмі, і допоможе виявити низку захворювань – від раку крові до анемії. Розшифровку аналізу краще довіряти лікарю, але, якщо вам не терпиться оцінити показники, скористайтеся нашою інструкцією.

Готуємось до аналізу

Наших пацієнтів перед аналізом зазвичай просять не їсти і не пити. У світовій практиці таких рекомендацій немає, виняток, якщо зібраний матеріал направляють на додаткові аналізи. Варто заздалегідь уточнити, якою має бути підготовка. Кров візьмуть із вени, а якщо не вийде — із пальця. Наступного дня аналіз буде готовим. У цій статті вказані не всі показники аналізу крові, потім якщо ви не знайшли який вам потрібен дивіться його тут https://2tuza.com.ua/?p=68882.

Оцінюємо результати

Референсні значення – межі норми показників – відрізняються від лабораторії до лабораторії. Кожна розраховує їх самостійно, усереднюючи результати груп пацієнтів. Універсальних значень немає і тому, що вони залежать від віку, статі, дня менструального циклу або терміну вагітності. Саме тому розшифровку результатів краще довірити лікареві: фахівець бачить загальну картину та специфіку. А що покаже аналіз?

Еритроцити (Red blood cells, RBC)

Червоні кров’яні тільця потрібні, щоб усі клітини отримували достатньо кисню. Референтні діапазони для дорослих становлять: для чоловіків – 4,35–5,65, для жінок – 3,92–5,13 трильйона клітин на літр.

Вищі показники можуть бути пов’язані з зневодненням, стресом, серцево-судинними захворюваннями. Низькі – з анемією, кровотечами, патологіями нирок та кісткового мозку.

Гематокрит (HT)

Відношення об’єму клітин крові до загального об’єму. Нормальний показник для чоловіків – 38,3-48,6%, для жінок – 35,5-44,9%. Що більше цифри, то більше в крові еритроцитів, якщо червоних кров’яних тілець стає менше, гематокрит зменшується.

Як інтерпретувати загальний аналіз крові

Гемоглобін (Hemoglobin content, Hb)

Залізовмісний білок червоних кров’яних тілець допомагає утримувати кисень. Норма для чоловіків – 132–166 г на літр, для жінок – 116–150. Як і у випадку з гематокритом, показник безпосередньо залежить від рівня еритроцитів: чим менше, тим нижче гемоглобін, і навпаки. Низький рівень підтверджує анемію – стан, що характеризується зменшенням кількості еритроцитів.

Еритроцитарні індекси (Red blood cell indices)

Крім загального рівня еритроцитів та гемоглобіну, в клінічний аналіз крові включають еритроцитарні індекси, які допоможуть фахівцеві отримати докладне уявлення про червоні кров’яні тільця та встановити причину анемії: середній обсяг еритроциту (mean corpuscular volume, MCV), середня кількість гемоглобіну в еритроцитах. , MCH), середня концентрація гемоглобіну в еритроциті (mean corpuscular hemoglobin concentration, MCHC) та (розподіл еритроцитів за обсягом, red cell distribution width, RDW).

Лейкоцити (White blood cells, WBC)

Білі кров’яні тільця захищають від вірусів, бактерій, паразитів та ракових клітин. У крові їх менше, ніж еритроцитів – близько 1% загального обсягу. У нормі у чоловіків та жінок має бути від 3,4 до 9,6 мільярдів клітин на літр крові. Більша кількість лейкоцитів говорить про інфекцію, неінфекційне запалення, алергічні реакції, онкологічні захворювання і некрозу. Недолік лейкоцитів — тривожний дзвіночок, який може свідчити про патології кісткового мозку, аутоімунні захворювання, проблеми імунної системи (наприклад, ВІЛ) та нестачу вітамінів групи B.

Діагностувати захворювання, орієнтуючись лише на рівень лейкоцитів, не можна. Як додатковий аналіз може знадобитися інший параметр загального аналізу крові — лейкоцитарна формула (WBC differential). Дослідження покаже абсолютний та процентний вміст клітин у літрі крові.

Тромбоцити (Platelet count, PC)

Фрагменти клітин кісткового мозку, основною функцією яких є згортання крові. Межі норми: 135–317 тисяч на мікролітр для чоловіків та 157–371 тисяча на мікролітр для жінок. Низькі показники бувають при деяких типах раку крові, аутоімунних захворюваннях, апластичної анемії, вірусних та бактеріальних інфекціях. Високі свідчать про крововтрати, запальні захворювання, побічної реакції на ліки та травми.

Важливо: якщо результати прийшли на пошту, і ви виявили, що деякі показники нижчі або вищі за референсні значення (зазвичай лабораторії роблять позначки про це), не займайтеся самодіагностикою. Загальний аналіз крові не є остаточним тестом, потребує професійної інтерпретації та спостереження. Не накручуйте себе і вирушайте на прийом, щоб поставити запитання лікаря.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *