Справжній детектив або основні питання про кал

Справжній детектив або основні питання про кал

Туалет недаремно називають «тихим місцем» — про те, що там трапляється, не говорять. Максимум з лікарем, якщо те, що виходить з нас у вигляді калу, здається дивним. Фахівців у цій галузі називають гастроентерологами.

З одного боку, стілець – показник того, що ми їли, чи хвороб. З іншого боку, у кожної людини свій мікробіом випорожнень, тобто певний склад бактерій у кишечнику. Він сильно варіюється від людини до людини, але відносно постійний у кожної людини і постійно відновлюється протягом життя.

Як гастроентеролог, я звертаю увагу на кілька аспектів випорожнень: частоту, консистенцію, колір і запах, чи є інші симптоми Кількість випорожнень також може мати значення. На все може впливати їжа, а також запалення, інфекції, ліки та інші захворювання чи алергії. В основному це детективна робота, але часто вона того варта. Тому що аналізу цих питань у багатьох випадках має значення для діагностики та лікування.

Який колір здоровий і що може свідчити про хворобу?

Здоровий стілець коричневий колір. Він набуває свого характерного кольору через жовчні пігменти, які знаходяться в кишечнику і перетворюються кишковими бактеріями. Якщо відтік жовчі порушений у разі хвороби, наприклад, через хворобу печінки або жовчного каменю або пухлини, то стілець стає світлим та знебарвленим.

З іншого боку, стілець може стати дуже темним через кров, наприклад, зі шлунка. І водночас часто призводять до дуже неприємного запаху стільця.

Деякі бактеріальні інфекції можуть пофарбувати випорожнення в зелений колір і змінити запах стільця.

Звичайно, продукти також можуть змінювати колір безпосередньо. Тому, якщо їсте багато моркви, стілець може виглядати трохи помаранчевим. Якщо багато м’яса – стає темнішим. Якщо ви їсте велику кількість зелених овочів і трав, він може стати трохи зеленим. Причини появи калу зеленого кольору у дорослої людини докладніше описали тут https://vnk1.kiev.ua/disease/prichini-poyavi-kalu-zelenogo-koloru-u-dorosloї-lyudini/.

Запитання: Скільки разів на день нормально і коли слід турбуватися?

Діапазон того, що вважається нормальною дефекацією, відносно широкий від трьох разів на день до одного разу на 3 дні. Навіть якщо з часом встановилася певна закономірність, може бути і може бути відхилення. Травлення – це біосистема, а не поїзд, що йде за розкладом.

Якщо у вас немає дефекації протягом дня або, навпаки, буває кілька разів на день, це не є підставою для занепокоєння спочатку.

Деякі люди вже багато років спорожняють кишечник лише раз на три дні. Це також нормально.

Запитання: Коли слід терміново звернутися до лікаря?

Якщо стілець повністю знебарвлюється, необхідно звернутися до лікаря.

Стілець білий, дуже світлий, може навіть поєднуватися з пожовтінням очей – треба терміново звертатися до лікаря та не чекати.

Якщо чорний стілець, так званий дьогтеподібний стілець, ви повинні йти до лікаря. Тому що це може бути ознакою великої кровотечі, особливо якщо вона пов’язана зі слабкістю, запамороченням та прискореним пульсом.

З трохи зеленуватим або жовтуватим стільцем ви можете почекати два або три дні, якщо у вас немає сильної діареї або інших ознак.

Колір випорожнення важливий, але зазвичай, якщо за цим стоїть щось погане, у вас також є інші симптоми, такі як лихоманка, пожовтіння очей, біль, діарея або втрата ваги.

Справжній детектив або основні питання про кал

Питання: Наскільки жорстким має бути стілець?

Він повинен мати м’яку форму. Якщо стілець рідкіший або водянистий, це може відбуватися в поодиноких випадках. Але якщо так постійно, потрібно дивитися далі: просто водянисте чи в ньому є справжні жирові плями? Це може бути пов’язано, наприклад, з неправильною роботою підшлункової залози. Також може бути інфекція чи харчова алергія.

З іншого боку, хронічні запори з твердим випорожненням можуть бути ознакою раннього раку товстої кишки.

Якщо у вас стілець регулярно рідкий, багато слизу або тонкий схожий на локшину, слід звернутися до лікаря. Тут може бути причиною – поліпи, запальні захворювання, дивертикули або пухлини в кишечнику.

У таких випадках потрібно зробити колоноскопію. Це простий у виконанні та високочутливий метод, який дозволяє виявити захворювання товстого кишечника. Колоноскопія має велике значення, особливо коли у ваших кровних родичів був рак товстого кишечника.

Питання: Чи можуть ліки також змінити випорожнення?

Це, безумовно, може мати місце для деяких ліків, від хвороби Паркінсона досахарознижувальних препаратів та багатьох інших.

Іноді на частоту випорожнень впливає механізм дії, іноді – і речовини-носії в таблетці.

Важливо наступне: якщо ви приймаєте нові ліки та помічаєте неприємні зміни в стільці протягом перших п’яти-семи днів, ви маєте поговорити про це зі своїм лікарем.

Часто розвивається порушення випорожнень у людей похилого віку.

Запитання: Наскільки корисні аналізи калу, запропоновані пацієнтам?

Загальний аналіз калу також називають копрограмою.

Дослідження охоплює макроскопічні показники, які можна визначити візуально – колір, форма, консистенція, в ідучі домішки. Ці показники дають можливість оцінити стан травного тракту. Наявність різних включень може свідчити про брак певного ферменту.

Лабораторна діагностика калових мас на приховану кров – незамінна методика діагностики у хірургії. Застосовується вона й інших медичних сферах, де треба виключити чи підтвердити кровотечу органів травного тракту. Навіть незначну кількість клітин крові можна визначити за допомогою аналізу.

Аналіз калових мас на наявність гельмінтів дозволяє виявити елементи чи сліди діяльності різних паразитів, що живуть у людському організмі. Якщо калових масах виявляються яйця чи цисти глистів, це є критерієм діагностики хвороби. На жаль, не завжди відсутність позитивного результату дає змогу виключити патологію. Бажано повторити аналіз кілька разів, якщо клінічні характеристики вказують на наявність глистів, але цей факт лабораторно не підтвердився.

Бактеріологічне дослідження дозволяє оцінити стан мікрофлори, яка є у травному тракті. Система травлення є продовженням зовнішнього середовища у внутрішній, на стінках органів, починаючи з ротової порожнини і закінчуючи прямою кишкою, є значна кількість бактерій. У нормі вони не завдають шкоди організму і навіть навпаки – беруть участь у фізіологічних процесах. Відхилення від норми викликають їхнє неконтрольоване зростання або сприяють приєднанню іншої, патологічної флори. Визначення виду бактерій у калі (наприклад, дизентерії, сальмонел тощо), їх кількості та чутливості до антибактеріальної терапії – важливий елемент діагностики інфекційної патології, а також визначальний фактор вибору терапії.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *